Maden Müzesi, Zonguldak ilinin yaklaşık 200 yıllık taşkömürü  madenciliğinin hikayesini tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Türkiye'nin ilk ve tek maden müzesidir. Taşkömürü madenciliğinin belgeleri, dönemin gelişmelerini yansıtan gazeteler, kullanılan aletler, iletişim araçları ve dönemin madencilik teknolojisi, taşkömürü ve kömür çeşitleri ile fosiller tanıtılmaktadır. 

Zonguldak Maden Müzesi 09.12.2016 tarihinde hizmete açılmıştır ve 6.932,79 m2’lik alana sahiptir. Söz konusu alanda müze binasının yanı sıra ait dönemin madencilik eğitim merkezi olan Eğitim Ocağı bulunmaktadır. Müze binası fuaye, teşhir salonları, toplantı salonu, depolar ve idari birim odalarından oluşmaktadır. İkinci kat vitrinlerinde iş güvenliği, topoğrafya, sağlık, sosyal bakım ile ilgili malzemeler ve eğitim kitapları sergilenmektedir. Üçüncü kat kömürün kok türevleri, fosiller ve kömürün oluşumu anlatılmaktadır. 

Fuaye alanında kömür ve şehir ilişkisi anlatılmıştır. Tanıtım odasında 10 dakikalık Zonguldak tanıtımından sonra sergi salonuna alınan ziyaretçilere, Zonguldak’ta kömürcülük hakkında tarihi ve tekniği hakkında bilgiler verilmektedir.

Müze bahçesinde eskiden kullanılan raylı taşıma araçları sergilenmektedir. Maden şehitlerini anmak üzere şehitlerin adını taşıyan Maden Şehitleri Anıtı'nı ziyaret edebilirsiniz.

Müze içerisinde maden üretiminin tüm safhalarını gösteren ödüllü dev bir maket ile madencinin yaşamını gösteren ödüllü bir pasta teşhir edilmektedir.

Son olarak müze içerisinde yer altına inen maden asansörlerindeki yolculuğu ziyaretçilere tanıtmak amacıyla asansör simülasyonu ve gerçek bir maden deneyimi ocağı faaliyete geçirilmiştir.

Tanıtım Broşürü